Jaki fotelik 15-36 kg wybrać?

Na rynku jest dostępnych bardzo dużo modeli fotelików 15-36 kg.  Najważniejsze jest to, aby wybrać bezpieczny fotelik, wykonany z materiałów wysokiej jakości. Jednym z takich fotelików jest TAKATA Maxi, która ma montowane w zagłówku wkładki AIRPADS. Wykonane są z materiału stosowanego w poduszkach powietrznych w samochodach, który jest odporny na rozerwanie oraz z miękkiej pianki z cząstkami powietrza. Dzięki takiemu zastosowaniu siła uderzenia, która działa na dziecko podczas uderzenia bocznego jest znacznie zredukowana. Równoczesna zmiana wysokości i szerokości oraz regulacja kąta oparcia pozwala dopasować fotelik do dziecka na każdym etapie rozwoju. Ponadto warto wspomnieć, iż fotelik ten jako jeden z nielicznych jest przeznaczony dla dzieci od około 3 roku życia.

Kolejnym fotelikiem wartym uwagi jest Maxi-Cosi RodiFix AirProtect. W tym foteliku została opatentowana technologia AirProtect, która podczas kolizji bocznej minimalizuje działanie siły zderzeniowej na główkę dziecka, przenosząc ją na zagłówek, dzięki temu redukuje uraz głowy aż o 20%. Fotelik ten również posiada jednoczesną regulację zagłówka oraz szerokości, a także możliwość ustawienia fotelika w pozycji siedzącej lub do spania. Może być używany od około 3,5 roku życia.

Następnym fotelikiem godnym polecenie jest fotelik Britax Romer KidFix XP SICT, który w testach ADAC za bezpieczeństwo uzyskał ocenę 5 - jako jedyny na rynku. Ten fotelik z kolei został wyposażony w wyjątkowy system XP-PAD, który przenosi nawet 30% energii uderzenia czołowego z dala od szyi dziecka, podtrzymując głowę i chroniąc klatkę piersiową dzięki absorbującej energię piance. KidFix XP SICT chroni dziecko od obszaru głowy do bioder w przypadku uderzenia bocznego, dzięki SICT oraz głębokim i miękko wyściełanym bokom. Jak praktycznie w każdym foteliku 15-36 kg zagłówek możemy regulować, natomiast oparcie zostało zaprojektowane w kształcie litery V, aby zyskać więcej miejsca na plecy i ramiona , zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa. Fotelik ten przeznaczony jest dla dzieci od około 4 roku życia.

 

Pamiętajmy o tym, że nawet najbardziej bezpieczny fotelik na rynku źle dobrany do dziecka nie zapewni mu bezpieczeństwa. Pas biodrowy oraz barkowy muszą przebiegać w prawidłowy sposób, czyli pas barkowy nie może przechodzić po szyi czy ramieniu, tylko musi przechodzić równo przez ramię. Gdyż w innym wypadku może zrobić dziecku krzywdę, zsuwając się z ramienia i tym samym uwalniając dziecko z pasów lub zbyt mocno ściskając szyję. Natomiast pas biodrowy nie może ściskać brzucha dziecka, tylko musi przechodzić płasko przez uda.